Püf Noktalar

Hamilelikte Kabızlık İçin Öneriler

Kabızlık hamilelik döneminde en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir.  Bunun nedeni hamilelik döneminde genişleyen rahime uyum sağlayabilmek için kasların gevşemesidir. Vücudumuzda gevşeyen kaslardan birisi bağırsak kaslarıdır. Gevşeyen bağırsak kasları dışkıyı daha zor ittiğinden hamilelikte kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalırız.

Bu değişiklikler her ne kadar hormonal da olsa bizim bu sorunu minimuma indirmemiz mümkündür.

Hamilelikte kabızlıktan  dolayı oluşan rahatsızlığı azaltabilmek için Öneriler:

Posa içeriği yüksek besinler tüketin.

Öğünlerinize mutlaka iyi yıkanmış meyve, sebze ekleyin. Bunun için sabahları domates, salatalık, yeşilliği; ara öğünlerde meyveyi; öğlen ve akşam öğünlerinde salatayı eksik etmeyin. Meyve ve sebzeyi iyi yıkadığınız taktirde kabukları ile tüketmeniz fayda sağlayacaktır.

Kayısı, erik, incir, armut gibi meyvelerin bağırsakları çalıştırma özelliği diğer meyvelere göre daha fazladır. Bu meyveleri taze olarak iyi yıkayıp kabuklarını soymadan, kuru olarak veya komposto şeklinde de tüketin.

Muz, kabuksuz elma, havuç, patates kabızlığı arttırdığından bu dönemde daha seyrek tüketin.

Bol Bol Su İçin

Kabızlık sorunu özellikle hamile bayanlarda su içimiyle de alakalıdır. Hamilelik döneminde günde ortalama 2 litre yakın su tüketimi önerilmektedir.

Probiyotiklere Yer Verin

Probiyotiklerin beslenmedeki önemi ve probiyotik açıdan zengin olan besinleri öğrenmek için Bağışıklık Sistemi ve Bağırsak Sağlığımız İçin Probiyotikler yazısına tıklayabilirsiniz.

Kuru Meyvelerden Faydalanın

Sabah aç karnına 1 adet kuru kayısı ya da 1 adet kuru erik tüketip, üzerine 1 bardak ılık su için. Veya 2 inciri ortadan bölün 1 gece zeytinyağında bekletin ve sabah uyanır uyanmaz yiyin faydasını göreceksiniz.

Hareket Edin

Fiziksel aktivitelerinizi size uygun olacak şekilde ayarlayın. Doktorunuza danışmak şartıyla hamilelik pilatesi yapın, günde en az yarım saat yürüyün.