Besinler ile İlgili Bilgiler Püf Noktalar

Tahta (Bambu) Servisler Mikrop Saçıyor

Evet kabul ediyorum tahta başka deyişle bambu servisler hakikaten çok şık görünüyor, yarattığı doğallık algısı tartışılmaz, insana huzur veren o toprak tonlarının sağladığı dinginlik falan paha biçilemez hele steakhouse’lar (Et restoranları) için ince porselenler falan ne ki onlar çook demode. Artık bu servisleri kullanmayan restoranları lüksten saymamız mümkün değil ama gelin görün ki tahta servisler mikrop saçıyor evet maalesef böyle.

Tahta (Bambu) Servisler Mikrop Saçıyor

Yakın zamanda tahta kaşıkları bile kullanmaz olurken gözenekleri var içine olan yağı-deterjanı çekiyor diye nasıl oldu da bu hataya düştük ben de anlamadım. Arada aklımdan geçiriyordum bunlar yeterince temiz mi acaba veya bunların hijyenini nasıl sağlıyorlar diye sorguluyordum ama geçenlerde bir yazıyı okuyana kadar tam bir farkındalık oluşmamıştı bende. En azından tahta servisleri reddetme boyutunda bir farkındalık.

Sn. Cengiz Semercioğlu’nun kaleme aldığı yazıyı bu açıdan çok haklı buldum. Hatta kendisi bir tanık bile göstermiş yazısında. Gittiği bir restoranın şefi daha önce İstanbul’un çok ünlü bir mekanında çalıştığını ve suşileri servis ettikleri tahta tabakların gece temizlenip bırakılmasına rağmen sabah etrafında her zaman böcekler olduğunu söylemiş, doğrudur.

Gıda Mühendisi Olarak Bakış Açım

Ben bu yazıyı bir gıda mühendisi gözüyle biraz daha derinlemesine ele almak istiyorum. Gıdada yüzeylerin hijyenik olabilmesinin birincil koşulu olabildiğince pürüzsüz ve gözeneksiz olmasından geçer. Çünkü gözenekli yapılar bakterileri veya temizlik malzemelerini absorbe eder yani emer ve bunların yüzde yüz temizlenmesi mümkün değildir.

Napıyoruz evimizde tabakları kullandıktan sonra el değmeyecek sıcaklıkta çoğunlukla makinede yıkıyoruz gıcır gıcır kullanıyoruz değil mi halbuki bu bambu servisliklerin ömrü uzun olsun diye elde narince yıkanıp geçiliveriyor hatta hamburger falan servis edildiyse belki peçete temizliği ile yetiniyorlar. Sonuçta önünüze mikrop yuvası bir yiyecek gelmiş oluyor.

Bunun bilimsel adı çapraz kontaminasyon yani bulaşma oluyor. Evde yemek hazırlarken bile siz siz olun et tahtanız ve sebze tahtanız her zaman ayrı olsun. Hatta mümkünse kesme aparatınızı etlerin suyunu çekmeyen cam malzemeden seçin.

Tahta servisler mikrop saçıyor

Tahta Kaşık Kullanımını Tekrar Gözden Geçirin

Evde tahta kaşıkları olabildiğinde kullanmamak gerekiyor. Tahta kaşıklar kullanıldıkça üzerindeki cila akıyor ve kaşıkta çatlama oluyor. Çatlayan kaşığın bu bölgelerine bakteriler yerleşiyor ve bu bakteriler yemek hazırlarken yemeğe geçebiliyor. Yine bu kaşıkları deterjanla yıkarken çatlak yerlerinde deterjan kalıyor ve bu deterjanlar vücutta zehirlenme yapabiliyor. Cilalı kaşıklar ayrıca kullanılırken zamanla ısının da etkisiyle üzerindeki cilalar akıyor ve bu cilalar vücut için toksik etki oluşturabiliyor ve kansere neden olabiliyor. Yine de bazı teflon benzeri ürünler çizilmesin diye bunları kullanacaksak tahta kaşıkları bulaşık deterjanını hoop diye içine çekmesin diye makinede değil elinizde yıkayın.

İşin özü lokantalarda tahta servisi kesinlikle reddedin ama bence evde de temkinli olun kuruyemişler ve sossuz salatalar haricinde tahta bambu servis olayına çok girmeyin.