Besinler ile İlgili Bilgiler Genel

Zeytinyağının Rengi veya Donup Donmaması Kalite İle İlgili Değildir

Hasatların çoğu tamamlandı, bu yıl afiyetle tüketilecek zeytinyağlarının çoğu şişelendi veya tenekelere dolduruldu bile. Hepsi raflarda severek tüketileceği sofrayı bekliyor. Tüketici de severek tüketebileceği, en faydalı, en doğal zeytinyağını arıyor. Peki zeytinyağının rengi veya donup donmaması kalite ile ilgili midir?

Zeytinyağının Rengi veya Donup Donmaması Kalite İle İlgili Değildir.

Aylardan Aralık…Hasatların çoğu tamamlandı, bu yıl afiyetle tüketilecek zeytinyağlarının çoğu şişelendi veya tenekelere dolduruldu bile. Hepsi raflarda severek tüketileceği sofrayı bekliyor :). Tüketici de severek tüketebileceği, en faydalı, en doğal zeytinyağını arıyor. Peki zeytinyağının rengi veya donup donmaması kalite ile ilgili midir? İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Zeytinyağı, son yıllarda tüketimi hızla artan, faydası dillere destan olmuş, kalp dostu,kolesterol düşmanı bir yağ. Hatta yağ değil adeta bir meyve suyu. Zeytinyağının kimyasal yapısındaki fenolikler, antioksidanlar, tokoferoller gibi bileşenlerin insan sağlığı üzerine olumlu etkileri bilinmektedir. Erken hasat zeytinlere soğuk sıkım uygulanmasıyla hem bu bileşenlerin, hem de zeytinyağının tat ve aromasını oluşturan diğer bileşenlerin, zeytin meyvesinden en az kayıpla yağa geçmesinin sağlandığı kanıtlanmıştır.

Bizler de bu doğa mucizesi ürünün litresine ayçiçek veya mısırözü yağlarının üç katı kadar para ödeyince tabi ki akıllarda sorular dolaşmaya başlıyor iyi zeytinyağı nasıl anlaşılır diye?

Her şeyde olduğu gibi bu üründe de profesyonel olmayanların yorumları çok fazla, buzdolabına koy dene bak donarsa iyidir… Rengi yeşil mi sarı mı ona baktın mı? Sarıysa kesin karışık yağdır gibi yorumlar bolca gezinmekte :).

Zeytinyağının donması ya da donmaması, renginin açık ya da koyu olması kalite göstergesi değildir. Bu tür özellikler tamamen zeytinin yetiştiği bölgeyle ve hasat zamanı ile ilişkilidir.

Öncelikle şunu belirtmem lazım ki çok güvendiğiniz bir kaynak olmadıkça ambalajsız, etiketsiz biçimde plastik kola şişelerinde satılan zeytinyağlarına karşı temkinli olmalısınız. Zeytinyağı tüketirken tek başına dikkat edeceğiniz nokta yağın başka tür yağ ile karışıp karışmadığı değil çünkü. Yağ yapımında kullanılan zeytinin özelliği ve kalitesi, yağın nasıl ve hangi sıcaklıkta işlendiği, yağın ne kadar yeni olduğu, güneş ışığından dolayı özelliğini kaybedip kaybetmediği de hem sağlık hem de lezzet açısından önemli noktalar.

İyi zeytinyağı damağa sıvışıp kalmamalıdır. Genizde yakıcı bir algı oluşturmalıdır. Meyve yeşil ot tadı algılanmalı, koku açısından da bu koku bileşenlerini içermelidir. Küflü –rutubetli, ısıtılmış-yanık, çamurlu-tortu, şarabımsı-sirkemsi tat ve kokuları içeren zeytinyağları kaliteli kabul edilmez.

Zeytinyağı nasıl tadılır, kaliteli zeytinyağı nasıl anlaşılır, nasıl alınır, nasıl saklanır,  konusunda daha detaylı bilgi için https://www.iyilokmalar.com/iyi-zeytinyagi-nasil-anlasilir/ linkindeki bilgileri de okuyabilirsiniz.

Zeytinyağı neden acı olur, zeytinyağı fiyatları, zeytinyağı nasıl saklanır, kaliteli zeytinyağı nasıl anlaşılır, zeytinyağı donar mı, zeytinyağının rengi nasıl olur