Besinler ile İlgili Bilgiler Tüyolar

Beslenme Açısından Kinoa mı Bulgur mu?

Son zamanların en popüler besinlerinden birisi de şüphesiz ki kinoa. Diyet defterlerinden tutun çay saati tarifi defterlerine kadar her yere girdi diyebilirim. Diyet menüsünde kinoalı salata olmayan bir restaurant adeta var olamaz veya kinoalı kısır vermeyen bir diyetisyen düşünülemez gibi durumlar var. Özellikle piştiğinde görüntü olarak ince bulgura epeyce benzeyen kinoa mı bulgur mu sağlık açısından faydalıdır? Bu yazıda bunu ele almak istedim.

Kinoa’yı Biraz Tanıyalım

Anavatanı Ant Dağları etekleri olan ve ithal edildiği için bulgura oranla oldukça yüksek fiyatı olan kinoa, Güney Amerika halkının uzun zamandır kullandığı bir besindir. 2013 yılına kadar adını dahi bilmediğimiz kinoayı tanımamız, NASA astronotlarının besin ihtiyacını gidermesiyle olmuştur. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan etmiştir.

Öncelikle bulgur, buğdaydan elde edildiğinden ötürü tahıl grubundan kinoa ise, pancargiller familyasından bir bitkinin tohumu. Özünde biri sebze, diğeri tahıldır.

Biraz fikrimiz olduysa şimdi bazı kriterler açısından kinoa mı bulgur mu sorusunun yanıtını arayalım.

Besin Değeri Karşılaştırması

100 gram kinoa 9 gram protein  içerirken, aynı miktarda bulgur  6 gram protein içeriyor. Bu anlamda Kinoa bulgura göre üstün. Kinoa, insan vücudunun üretemediği ve dolayısıyla besinlerden almamız gereken  9 temel amino asidin tümünü içeren  nadir gıdalardan bir tanesi.  Bu da kinoanın iyi bir özelliği.

Kalori ve Lif Karşılaştırması

Kalori anlamındaysa bulgur öne çıkıyor. Bir bardak bulgur yaklaşık 150 kalori içerirken, bir bardak kinoa 220 kalori içeriyor. Aynı şekilde bulgur, kinoaya nazaran yaklaşık yüzde 60 daha fazla lif ihtiva ediyor. Yani sindirim sistemi ve bağırsaklar için prebiyotik kaynağı ancak gaz problemi yaşama riski olabilir. Kinoadaki yağ oranı bulgurun 7 katı. 100 gram bulgurda 1 gram’dan az yağ bulunuyorken, kinoada yaklaşık 7 gram yağ bulunuyor ”

Gluten İçerikleri

Kinoa tahıl olmadığı için gluten içermiyor yani glütene karşı hassasiyeti olan bünyeler bulgur tüketemezken kinoa’yı rahatlıkla tüketebilirler. Ancak glutene karşı bir hassasiyet yokken glütensiz beslenme eğilimlerini çok doğru bulmadığımı söyleyebilirim. Glutensiz beslenmede B vitamini açısından zengin olan tahıl gurubu tüketilmediği için sinir sistemi, beyin gelişimi ve bağışıklık açısından kritik öneme sahip vitamin grubunu eksik almış oluyoruz.

Alerji Yönü

Yediğimiz her şey genlerimizi etkiliyor bir de atalarımızın beslenme şekilleri ve beslenmede tercih ettikleri gıdalar genlerimize işliyor. Bu ne demek? Tüketmeye alışkın olmadığımız gıdaların alerjik sorunlar oluşturma ihtimali biraz daha yüksek. Yani biz Türkler kavun yerine mango; bulgur yerine kinoa; kuru fasulye yerine soya tüketirsek alerjik reaksiyonlar gözlemleme riskimiz artar.

Lezzet

Gelelim işin göreceli olan lezzet kısmına. Bana göre bulgurun çok daha karekteristik ve özgün bir tadı var. Pişirdiğim geleneksel yemeklerde kesinlikle bulguru tercih ederim.

Fiyat

Ülkemizde fiyat olarak bulgur ve kinoayı karşılaştırmak çok mantıklı değil. Kinoanın kilosu yaklaşık 35 – 40 TL’den başlarken en dar gelirli aile bile bulguru sofralarına taşıyabiliyor. Bu anlamda bulgura erişim çok kolay. Bazı yatırımcıların, ülkemizin dört bir tarafında kinoa ekimine başladığını işitiyoruz. Muhtemelen yerel üretimle birlikte arz arttıkça, kinoa fiyatları daha makul seviyelere gelecek. O gün gelinceye kadar yerli malı yurdun malı diyorum J

Sonuç olarak çölyak rahatsızlığınız veya glütene duyarlılığınız varsa bulguru asla tüketemeyeceğiniz için kinoa tercih edilebilir. Onun dışında protein açısından kinoa ağır bassa da alerji yönü, lif zenginliği, lezzet, fiyat göz önünde bulundurulduğunda beslenme açısından kinoa mı bulgur mu dediğinizde tercihim bulgur olur. Bulgurun protein açısından eksik olan yönünü öğünün yanına az miktarda tavuk eti veya nohut ekleyerek pekala tamamlayabilirsiniz.

https://www.foodnetwork.com/recipes/articles/healthy-eating-all-about-quinoa