Besinler ile İlgili Bilgiler Beslenme

Cennet Hurması: Vitamin Deposu

Bugün sizlere cennet hurmasından (diğer adıyla Trabzon hurması) bahsedeceğim. Üzerinde dünyanın farklı yerlerinde birçok araştırma da yapılan bu meyvenin içerisinde barındırdığı bileşenler ve tabi beraberinde getirdiği faydalar ile öne çıktığını öncelikle söylemeliyim.

Halk arasında cennet hurması olarak bilinen bu meyvenin anavatanı aslında Çin ve Japonya’dır. Türkiye’de ise Trabzon bölgesinde ilk defa yetiştirilmesi nedeniyle Trabzon hurması olarak da ülkemizde bilinmiştir.

Vitamin Deposu Cennet Hurması

En önemli özelliği birçok vitamini içermesidir. Rakam vermek gerekirse 100 gramda neredeyse 20 grama kadar vitamin bulunduğu tespit edilmiştir.

Cennet hurması özellikle A ve C vitaminleri ve niasin ve tiamin gibi bazı B vitamini çeşitlerince zengindir. Ayrıca kalsiyum, potasyum ve fosfat gibi mineraller yönünden de zengin olduğu bilinmektedir. İçerisinde protein ve karbonhidratlar da bulunmaktadır. Bu özellikleri ile vitamin eksikliklerine karşı tüketilebilen bir gıda olarak öne çıkmaktadır.

Bin Bir Derde Deva; Cennetten bir Hurma

Alternatif tıpta veya bitkisel gıdalarda genelde faydalar saymakla bitmez. Ve okuyana genelde “vay be neymiş bu” dedirtir. Bunlar bazen mübalağa gibi gelebilir. Ancak cennet hurması için bu abartı değildir. Çünkü muhteviyatı göz önünde bulundurulduğunda gerçekten çok çeşitli hastalıklara iyi gelebilecek özellikte olduğu görülmektedir. Cennet hurmasının kolesterole olumlu etki ettiği ve yüksek tansiyonu düşürdüğü tespit edilmiştir. Yani kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Kansızlığa, vitamin eksikliğine karşı birebirdir. Lifli yapısı ile sindirim yollarında yaşanabilen hastalıklara karşı olumlu faydaları vardır, sindirimi düzenler. İştah açıcı etkisi vardır. Meyvenin kurutulmuş halini toz şekline getirilip kullanılırsa öksürüğe iyi gelmektedir. İçindeki askorbik asit sayesinde güçlü bir antioksidandır.

cennet hurması

Kansere Karşı Koruyucu

Çağımızın en büyük belalarından biri olan kanser hastalığının bilindiği gibi birçok sebebi olabiliyor. Kanser yakalanınca mücadele edilecek bir hastalık değil tam tersi her şeyden önce ondan korunması gereken bir hastalık olduğunu bilmek lazım. Bu açıdan da kansere karşı koruyucu etkiye sahip gıdaları tüketmemiz lazım. İşte cennet hurması da bu kategoriye girmektedir.

Cennet Hurması ile Bakımlı Olun

Cennet Hurmasının diğer bir kullanım alanı da yapraklarından geliyor. Yapraklarını kaynatıp suyuyla saçlarınızı yıkayarak bakım yapmanız halinde saçlarınızı güçlendirir ve parlaklaştırır. Aynı şekilde yüzünüzü yıkadığınızda ise cildi güzelleştirir. Tabi bu etkileri görmek için düzenli kullanmak gerektiğini de söyleyelim.

Her Şeyin Fazlası Zarar

Meyvemizi çok övdük. Siz de bir koşu pazardan yüklenip geldiniz. Burada dikkat etmemiz gereken bir nokta var. Bu kadar zengin içerikte bir meyvenin çok fazla tüketilmesi de durduk yere faydalıyken zarara dönüşebilir. Boşuna denmemiş her şeyin fazlası zarardır, diye. Tüketelim ama kararınca tüketelim. Değil mi? Meyve tüketmenin püf noktalarını ele aldığımız yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederim.