Püf Noktalar

Anne Sütü Nasıl Artar

İlk anne olan her kadında en büyük endişelerden birisi bebeğim doymayacak hissiyatıdır. Bu konu büyük gerginlik ve stres oluşturur. Anne sürekli anne sütü nasıl artar diye düşünür ve buna yönelik araştırma yapmaya çalışır. Üstelik bu zamanda çevremizdekilerde sürekli bir tarif verme, tarif vermeyi geçtim birbirlerinin önerilerini karalama eğilimi vardır. Zavallı anne de zaten yeni doğum yapmış, kendisine ait stresi, üzüntüsü var bir de bunlarla baş etmek zorunda kalır.  Temel kural bol dinlenme, bol huzur, bol su. Temel yanlışlıklar ise bol şeker, bol tatlı, bol kalori

Bu aşamalardan geçmiş bir anne olarak o süreçte okuduğum ve mantıklı gelenleri veya uygulayanların iyi referansları ile filtrelediğim noktaları bu yazıda ele almak istedim.

Uyuyun ve Bolca Dinlenin

Evet yazıya boll şekerli bir tahin helvası yiyin diyerek başlayacağımı sandınız değil mi? Hayır bu işin en önemli noktası iyi dinlenmek. Bebeğiniz ilk doğduğunda zaten 20 saatine yakınını uyuyarak geçirecek siz de o her uyuduğunda uyumaya çalışın. Çok gerekmedikçe ilk 1 ay sizi ve bebeğinizi yoracak misafirleri kabul etmeyin. Korkmayın size anlayış gösterecekler. Ben bu hatayı yaptım. Bu kez gelen gidene ne ikram edeyim? Aman her gelene çay koyayım mı? Şu bulaşıkları kaldırayım da öyle dinleneyim derken bir de baktım ki hiiç dinlememişim. Tam uyuyacağım bebek uyanıyor, bebeği uyutuyorum bu kez başkası geliyor kısacası kısır bir döngüydü. Bir kez daha anne olursam kesinlikle yapmayacağım bir hata. Gündüzleri bebeğinizi olabildiğince siz kendiniz emzirin ama gece en azından 2 kez siz kalkmamaya çalışın önceden sağın ve biberona koyun, eşinizden veya başka yakınınızdan destek isteyin. Unutmayın gece uykusu da çok önemli. Gece 2 kere kalkmayınca kötü, sorumsuz bir anne falan olmuyorsunuz, saçmalamayın. Siz sadece bebeğinize daha kaliteli süt vermek için dinleniyorsunuz .

Stresten Uzak Durun ve Mutlu Anne Olmaya Çalışın.

Stres anne sütünün düşmanı bu net. İlk anne olduğunuz zamanların tadını çıkarın. Dinlendirici müzik açın ve bol bol bebeğinizi seyredin. Maddi gücünüz yerindeyse ilk 1 ay bir yardımcı çağırın veya bir büyüğünüzden destek alın. Size yardımcı olsunlar diye olan büyüğü de eve doldurmayın ama. Bu kez o büyükler birbiriyle gizli bir rekabete falan giriyor, ben daha iyi anneydim en doğrusunu ben bilirim gibisine olan size olur. Anca arkalarını toplamak ile uğraşırsınız. Unutmayın bebeğe onlar değil siz bakacaksınız ve ev işleri ile siz değil onlar ilgilenecek. Tam tersi olduğu sıkça olur da baştan uyarayım dedim. Yemek, temizlik sakın düşünmeyin. Onlarla stres olmuyorum falan demeyin bal gibi oluyorsunuz

Aslında Gizli Olmayan Bir Reçete Var “Su”

Anne sütünün %80’i su. O zaman ne yapıyoruz bolca su içiyoruz. Emzirmeden bile 2 litre suya ihtiyacımız varsa şimdi onu 3 litreye çıkaralım. 15 bardak demek. Yöntem basit her emzirmeden önce ve her emzirdikten sonra içtiğinizde konu kapanır. Unutmayın çay, bitki çayları sudan sayılmaz burada tek başına sudan söz ediyorum.

Sulu Gıdalara Ağırlık Verin

Su demişken buradan devam edelim öyleyse. Su içeriği bol gıdalara ağırlık verelim. Bunlar komposto, hoşaf, çorba ve yeşilliklerdir. Yeşilliklerden dereotu ve terenin özellikle sütü artırdığını çok kaynaktan okudum.

Çok Şeker Çok Süt Demek Değil

Eveet loğusalıkta başa çıkmak zorunda olduğunuz bir konu daha. Bol bol tatlı tıkıştırmaya çalışacaklar ben savaşmaktan yorulmuştum. Bir ara pes ettim tamam dedim ya tamam istediğiniz olsun. Her gün tahin helvasını, tahin-pekmezi gömdüm. Ne oldu? Gram artmadı. 10 günde de 2 kilo aldım. Boşa kilo alırsınız benden demesi. Tabii ki diyet falan yapmayın asla! Canınız istiyorsa da yiyin ama ölçülü şekilde ! Sütlaç, muhallebi, sütlü irmik tatlısı önerimdir.

Kafein Tüketimini Sınırlamaya Çalışın

Kafein sizin ve bebeğinizin uyku kalitesini ve süt kalitesini düşürür o nedenle çay, kahve tüketimini azaltın.

Bolca Salata Yiyin

Kış mevsimindeyseniz özellikle kereviz salatasını öneriyorum. Kerevizi çiğ şekilde rendeleyin, saplarını ince ince doğrayın ve yoğurtla karıştırarak yiyin.

Onun dışında marul salatası, kuru börülce salatası çok iyi tercihler olacak.

Bitki Çayları İle Destekleyin

Anason, Rezenenin iyi geldiğini duydum.

Sütü Artıran Meyveler

Beyaz üzüm, Beyaz dut, eğer mevsimde dut yoksa ılık suda bekletilmiş kuru dut, taze veya kuru  incir, hurmayı özellikle okudum

İbrahim Saraçoğlu’ndan İncir Kürü

Ben süt artırma amaçlı denemedim çünkü tüp bebek tedavisi esnasında tatlılığından bıkmıştım artık ve bir kez daha kaldıramayacaktım. Benim yumurta kalitemin artmasına etkisi olmuştu bence sütü de artırmada etkili olabilir. Bıkmamışlar deneyebilir bence 🙂

8-9 adet ikiye bölünmüş ve güzelce yıkanmış kuru inciri yarım litre (2,5 su bardağı) suda 5 dakika kaynatıyoruz. Ardından 1 havucu halka halka doğrayıp ekliyoruz ve ağzını kapatıp 3 dakika daha kaynatıp altını kapatıyoruz. Ilınınca süzüp içiyoruz.

Karışımdan yaklaşık 2 bardak çıkacak. İlk bardağınız sabahtan ikinci bardağını öğleden sonra içiyoruz. 21 gün boyunca ara vermeden devam edilmesi öneriliyor.

Denenmiş Tarif Tahinli Süt

Benim kendimde gözle görülür şekilde etkisini gördüğüm bir tarifti. Detaylar için Emzirenler İçin Sütü Artırırken Zayıflatan Tahinli Karışıma tıklayınız.