Tüyolar

Çay ve Kahveyi Şekersiz İçmek Yılda 5 Kilo Verdiriyor

Alışkanlıklarımız gereği çaya ve kahveye düşkün bir milletiz. Günde en az 1 fincan kahvemiz, 5 bardak çayı tüketiriz. Tiryaki isek bu miktarların lafı bile olmaz. Hala hatırı sayılır sayıda insan çayına veya kahvesine şeker atmadan içemiyor. Çay ve kahveyi şekersiz içmek yılda 5 kg yağdan kilo vermemizi sağlayabilir.

Nasıl mı? Gelin birlikte hesaplayalım

Günde 5 adet kesme şeker veya 5 tatlı kaşığı şekeri bu içeceklerinize attığınız varsayalım.

1 adet kesme şeker veya 1 tatlı kaşığı şeker 20 kalori, bunun 5 adeti 100 kalori ediyor.

Yılda 360 gün olduğunu düşünürsek, 1 yılda 36.000 kaloriyi yalnızca çayımıza veya kahvemize attığımız şekerden alıyoruz.

1 kg yağı yakmak için 7.000 kalori yakmamız gerektiğini varsayarsak 36.000/7= 5.100 Kg yağ ediyor. Çay ve kahveyi şekersiz içmek görüldüğü gibi yılda 5 kg vermek demek.

Günde 5 şeker değil, 10 şeker tüketen insan için bu 10 Kg demek.

Üstelik şekersiz çay veya kahveye alıştığınızda şekerlinin ne kadar kötü geldiğini söylesem…

Çay ve kahve alışkanlığı yerine meşrubat alışkanlığı olan biri için ise;

1 kutu kola yaklaşık 150 kalori haftada 4 kez kola içen birisi ayda 16 kola içer bu da yılda 192 adet kola demektir. 192 adet kolanın kalori değeri yaklaşık 28.000 kaloridir, bu da 4 kg yağa denk gelmektedir.

Yani aman buncacık şeyden ne olacak diyerek tükettiğimiz şekerler bize yağ olarak geri dönmektedir.  Aşağıda 1 kg yağ ve 1 kg kasın kapladığı hacmi görebilirsiniz.

Peki bu yağlar ne oluyor? Eğer elma tipi bir vücuda sahipseniz yani üst kısmınız alt kısmınıza göre daha kilolu ise bu yağlar karın ve bel çevrenizde depolanırken; eğer armut tipi vücuda  sahipseniz bu yağlar basen ve üst bacak bölgenizde toplanacak.

Bedenin üst kısmı şişman olanlarda; koroner kalp hastalıkları, insüline bağımlı olmayan tip II diyabet (şeker hastalığı) ve hipertansiyon daha sık görüldüğü için, özellikle elma (android) tipi şişman olanların kesinlikle zayıflaması gerekmektedir.

Armut tipi vücut olarak bilinen fiziğe sahip kadınlarda daha fazla görülen lipödem yani ağrılı yağlanma sendromu ileri yaşlarda yürümeyi engelleyecek duruma gelebilir. Lipödem genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkıyor ve hastaların zayıf, aktif olduğu sürece fazla ilerleme göstermiyor. Fakat orta yaşlarda, özellikle de hasta kilo almaya başladıktan sonra durum kötüleşiyor, hasta spor, hatta yürüyüş yapamaz, normal kıyafetlerini giyemez, sürekli kendini yorgun hisseder, merdiven çıkamayacak hale gelebiliyor.