Diyet Tarifler Tüyolar

Metabolizma Hızlandıran, Yağ Yakan Çay

Hızlı kilo vermek isteyenler veya diyette olup kilosu belli bir aralığa takılanlar için kurtarıcı bir tarifimiz var. Yağ yakıcı çay tarifimizle metabolizmanız hızlanacak.

Metabolizmayı hızlandıran çay içerisinde elma, bağırsaklarınızı düzenli çalışmasını sağlar. Tarçın, kan şekerini düzenleyip açlık ve tatlı krizlerine girmenizi önler. Karabiber ve karanfil, vücudu uyarıcı ve enerji verici özelliğe sahiptir. Limon yağ yakımı için faydalıdır.

Malzemeler

  • 1 elma
  • 1 limon
  • 1 tane çubuk tarçın
  • 4-5 adet tane karabiber
  • 3-4 tane karanfil
  • 1 çay kaşığı toz zencefil veya 1 dilim taze zencefil
  • 1 litre kaynamış su

Hazırlanışı

Çayı arzuya göre sıcak veya soğuk şekilde tüketebilirsiniz. Evde olup çalışmayanlar, her an bu çayı kendilerine yapabilecekler. Elbette demlenir demlenmez sıcak sıcak tüketebilir. Ancak çalışan biriyseniz çayı geceden hazırlayın ve termos veya su kabı içerisine doldurarak yanınızda taşıyın.

Püf Noktası

Tüm bitki çaylarını demlerken bu püf noktaları göz önünde bulundurmalısınız.

Tarçın, karanfil, tane karabiber gibi sert, odunumsu bitkilerin özlerinin çaya geçmesi için en az 3-5 dakika kaynatmanız gerekir. Ihlamur, adaçayı gibi yapraklı bitkilerin özelliğinin kaybolmaması için kesinlikle kaynatılmaması gerekir. Hatta bu bitkilerin üzerine sıcak suyu bile boca etmemelisiniz.  Bu bitkileri sıcak suyun üzerine bırakın, çaydanlığın veya kabın kapağını kapatın ve 10 dakika kadar demlenmeye bırakın.

O halde bu tarifi nasıl uygularız?

1-1,5 litre kaynamış suyun içerisine tarçın, karanfil ve karabiberi koyun ve 5 dakika kaynatın. Ardından elma ve limonu iyice yıkayıp dörde bölün. Tencerenin kapağını kapatıp sabaha kadar bekletip süzüp tercihen cam bir şişeye alın.

İçerisine kaloriyi artıracak şeker, bal, reçel ve pekmez kesinlikle eklemeyin.

Her gün ana öğünlerden 1 saat önce (Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği), 1 fincan şeklinde,  3 öğün şeklinde tüketin.