Püf Noktalar

Ev Yapımı Doğal Gıda Boyası Tarifleri

Yemek yemek sadece lezzetten ibaret bir şey değil. En az lezzet kadar görüntü de çok önemli. Kalp şeklinde kırmızı pastalar, pembe mini kekler, yeşil makarnalar, mor tatlılar, ne hoş değil mi? Şimdi bu renkleri elde etmeniz için yapay gıda boyaları kullanmanıza gerek kalmayacak desek? Artık meyve ve sebzeleri kullanarak ev yapımı doğal gıda boyası elde edebileceksiniz.

Yapay gıda boyaları en nihayetinde birer katkı maddesi olduklarından özellikle evde yaptığınız yemek, hamur işi ve tatlılarda kullanılmaması en doğrusu olur. Çünkü biz en iyi lezzeti, en iyi sunumu hedeflerken aynı zamanda sağlığımızdan da ödün vermek istemiyoruz. Doğal gıda boyalarının boyama gücü elbette daha az ama bence denemeye değer.

Bu arada kullanılan sebzelerin tatları geçiyor mu pişirilen yemek ve tatlılara derseniz gönül rahatlığı ile çook uzman bir gurme değilseniz hayır diyebiliriz.

Reçetenin En Basit Hali

Her renk için aynı yöntemi kullanacağız. Reçetede vereceğimiz meyve veya sebzenin katı meyve sıkacağında suyunu sıkıp bir tencerede içine su eklemeden şeker yardımıyla kaynatacağız.

Kırmızı Pastalar, Kurabiyeler İçin “ Kırmızı Pancar”

 

Bunun için 3 adet orta boy pancarın suyunu 3 tepeleme yemek kaşığı toz şekerle kaynatın. İsterseniz oranları 6’ya 6 ya da 9’a 9 olarak artırabilirsiniz. Elde edeceğiniz şurup bir gıda boyası olacaktır ve istediğiniz hamur işinde iki kaşık kullanmanız yeterli olacaktır.

Şirin Pembe Minicik Keklere Ne Dersiniz? Bu Kez “Kırmızı Pancar ve Karbonat”

 

Yukarıdaki gibi, pancardan kırmızı yapma adımlarını aynen uyguluyoruz iyice kaynadıktan sonra içine bir paket hamur kabartma tozu ekleyip hızlıca karıştırmaya devam ediyoruz, bu şekilde rengi açılacak ancak birazcık koyu bir hal alacaktır.

Alı Al Moru Mor Olsun Diyenlere “Mor Lahana”

 

Küçük boy bir lahanayı katı meyve sıkacağında sıkın içine 4-5 kaşık toz şeker katıp kaynatın. Ve elde ettiğiniz mor rengi istediğiniz gibi kullanın

Mavi Mavi “Kırmızı Lahana ve Karbonat”

Kırmızı lahananın kaynama işlemi tamamlandıktan sonra bir paket kabartma tozunu yavaş yavaş ekleyebilirsiniz.

Yeşil Makarnalar, Tatlılar İçin “Ispanak”

Bir demet ıspanağın suyunu 5-6 yemek kaşığı şekerle kaynatmanız yeterlidir.

Turuncu Candır “Havuç” 

Aynı şekilde hazırlayacağınız doğal gıda boyası için 5-6 orta boy büyüklükte bir havucun suyunu sıkın ve içine 1 kaşık toz şeker ekleyip kaynatın.

Sarısız Olmaz “ Safran veya Aspir”

Safran ya da aspir otunu toz halinde hamur ve kremalarınıza doğrudan ilave edebilirsiniz.

Safranın oldukça pahalı olması nedeniyle kullanabileceğiniz bir alternatifini de vermek istedik. Aspir sarı ve turuncu bir bitki olan aspir, safran gibi kullanım alanı sağlamaktadır.

Püf Noktalar

Hazırladığınız her şurubu buzdolabında muhafaza ederek uzun süreli kullanabilirsiniz. Ev yapımı doğal gıda boyalarını hazırlamadan önce bu boyaları ne için kullanacağımızı belirlememiz gerekiyor. Eğer pasta kremalarında, cupcake dolgularında kullanacaksınız şeker oranını artırabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız şekerli boyaları ağzı kapalı kavanozlarda 2 haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Makarnalarınızı haşlayacağınız suya hazırlayacağınız gıda boyalarından eklerseniz çocuklarınız ortaya çıkacak renklere bayılacak. Veya pizza hamurlarınıza eklerseniz misafirlerinizin beğenisini kazanacaksınız.