Bebek Beslenme Yemekler

Enginar Çorbası

Uzun ve sağlıklı yaşamanın sırrı mevsimine göre beslenmekten geçiyor. Enginarı mevsiminde sıkça tüketmek de yöntemlerden biri. Çünkü unutmayın ki hiçbir sebze tam da o ayda boşu boşuna çıkmıyor. Doğa dengesini bulmak için tam da o aylarda vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri cömertçe bize sunuyor. Bahar geldi. Evimizde bile bahar temizliğine başlamak üzereyken o halde neden aynısını vücudumuza da yapmıyoruz. Vücudumuzda bahar temizliğinde kullanılacak en etkin deterjan “Enginar”. Bu yazıda altı ay üstündeki bebeklerimize lezzetli ve sağlıklı bir alternatif sunmak, enginarı tane halinde tüketmeyi sevmeyen çocuklarımıza yedirebilmek ve bizler için de salatası ve yemeği dışında farklı bir reçete olsun diye enginar çorbası tarifi vereceğim.

Öncelikler enginarın faydalarına göz atalım

 • Enginar cynarin içerdiği için karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlar.
 • Enginarda bulunan ferulik asit, inulin ve beta-sitesterol kolesterol ve trigliseridleri azaltmaya yardımcıdır.
 • Enginar aynı zamanda diyabetliler için kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir bu etkiyi enginardaki insülin maddesi sağlar.
 • Enginar ihtiva ettiği maddeler nedeniyle kalbin ve kalp damarlarının en yakın dostudur. Kalp damarlarının rahat çalışmasını sağlayarak kalp krizi risklerini önler.
 • Güçlü bir idrar söktürücüdür: Böbreklerin çalışmasını düzenlemekte ve bedendeki istenmeyen sıvıların atılmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Protein ve karbonhidrat içerir. A, B, C, D vitaminlerinden yana zengin olup ayrıca zengin miktarda kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor mineralleri de içerir.
 • Enginarın içinde bulunan cynarae maddesinin, hücrelerin hasar görmesini engellediğine işaret eden araştırmacılar, ayrıca cynarae maddesinin, prostat, meme ve rahim ağzı kanserini önleme konusunda da etkili olduğunu belirtiyor (https://gidabilinci.com/enginarin-faydalari-nelerdir)

Malzemeler

 1. 2 adet büyük boy ayıklanmış enginar
 2. 1 adet orta boy patates
 3. 1 adet orta boy havuç
 4. 1 avuç bezelye
 5. 1 orta boy soğan
 6. 2-3 diş sarımsak
 7. Zeytinyağı ve bir çorba kaşığı kadar tereyağı
 8. Eğer varsa et suyu
 9. Zerdeçal
 10. Süslemek ve servis için dereotu
 11. Tuz (1 yaşın altındaki bebekler yiyecekse kullanmayın)

Yapımı

 1. Orta boy çorba tenceresine 1 litreden biraz az su koyup arzu edilen miktarda et suyu ilave edin ardından tüm sebzeleri küçük küçük doğrayarak ekleyin.
 2. Soğan ve sarımsakları bütün olarak koyun.
 3. Tüm sebzeler yumuşayıncaya kadar orta hararetteki ateşte pişirin
 4. Tüm sebzeler pişince bekleyince ağırlaşmaması için içinden soğanı alın.
 5. Sebzeler ezilip püre halini alıncaya kadar blenderdan geçirin.
 6. Ardından az miktarda zeytinyağı ve tereyağını, zerdeçalı  ilave edip 5 dakika daha kaynatın gerekirse su ilave edin.
 7. Kaseye aldıktan sonra dereotu ile süsleyip servis edin.

Püf Nokta

Ben genellikle enginarları mevsimi dışında da tüketmeyi çok sevdiğimden mevsiminde özellikle kılçıksız olanlarından alır ve dondurucuda saklarım. Enginarları hemen buzluğa atarsanız buzlukta kararma gözlemlemezsiniz ancak buzluktan indikten sonra hızlı kararmaya başlarlar bu nedenle enginarların kararmadan dondurucuda saklanması için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir.

Mevsiminde alınan enginarlar temizlendikten sonra kararmamaları için limonlu su içerisine alınır. Derin dondurucuya kaldırmak için enginarlara 2 dakika süre ile şoklama yapılır. Şoklama yapmak için büyük bir tencere içerisindeki az miktardaki limon tuzlu kaynar suya enginarlar konur ve 2 dakika kaynatılır. Kaynamış enginarlar soğuk su dolu kaba atılır süzülüp susuz olarak poşetlere konur. Poşetlerin içerisinde hava kalmayacak şekilde havası alınır, ağzı sıkıca bağlanarak ve üzerine ambalajlama tarihi yazılarak derin dondurucuya kaldırılır. Enginarın derin dondurucu da saklama süresi 8 aydır. Sonrasında da tüketilmesinde çok sakınca yoktur. Yalnızca vitamin değeri azalır.

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: “ca-pub-4058760485866825”,
enable_page_level_ads: true
});