Diyet Tarifler

Zayıflatan Tarçınlı Süt Tarifi

Tarçınlı süt ile hızlı ve kolay zayıflayın.

Süt içmek zayıflatır mı?

Doğduğumuz anda tanıştığımız, her ihtiyacımızı tek başına karşılamaya yeten muhteşem besin süt, içerdiği kalsiyum ve proteinle hem sağlığımızı hem formumuzu koruyor.

Fazla kilolardan kurtulmak ve özellikle de bölgesel yağları eritmek için sütten faydalanmak mümkün. Yapılan çalışmalar, sütün içeriğindeki protein ve kalsiyum sayesinde, günde iki bardak süt tüketiminin ayda 2-4 kilo yağ kaybı sağladığını ortaya koyuyor.

Özellikle aşırı stres, karbonhidrat tüketiminin çok olması, protein ve kalsiyum alımının az veya yetersiz olması ayrıca menopoz gibi durumlar bölgesel kaynaklı kilo artışlarını beraberinde getiriyor. Şekersiz süt ise, bölgesel yağ yakımı için gerekli üç dengeyi içeriğinde barındırıyor: düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekeri dengesinin sağlanması ve erken acıkmanın önlenmesi, yeterli protein alımı, yeterli kalsiyum alımı.

Metabolizmada sorun yoksa günde iki bardak süt, bir ay boyunca düzenli tüketildiğinde 2-4 kilo yağ kaybı sağlar.

Tarçın veya tarçın kabuğuyla tüketin

Sütün tarçın veya tarçın kabuğuyla tüketilmesi etkiyi artırıyor. Tarçın kullanımı, özellikle açlık ve tokluk şekerlerini dengeye sokuyor. Ve daha az aç hissetmemizi sağlıyor. Günde toplam bir çay kaşığına denk gelecek şekilde veya 1 çubuk tarçınla hazırlanmış tarçınlı süt tüketimi son derece faydalı.

Süt tercihinin yarım yağlı süt şeklinde olması bu etkiyi arttırır. Tamamen yağsız süt tercih etmeyi önermiyorum çünkü süt yağında bulunan ve zorunlu bir yağ asidi olan bütirik asit, vücudumuzca üretilemeyen yani dışarıdan beslenmeyle alınması gereken bir yağ asitidir. Tarçınlı sütün kan şekerlerinin düştüğü ikindi ve gece yatmadan 2 saat öncesi tüketilmesi kan şekerimizi dengeler ve ikindide tüketildiyse akşam yemeklerinde daha az yememizi;  yatmadan iki saat önce tüketildiğinde ise sabaha kadar kan şekerimizi dengeye sokarak sabah uyandığımızda tok uyanmamızı ve kahvaltıya daha az saldırmamamızı sağlar. Dilerseniz bu iki öğünde 1er çay bardağı da tüketebilirsiniz. Bu alışkanlık ile yarım yağlı süt kullanmanız durumunda günlük yalnızca 46 kalori alarak ara öğünlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Kimler süt içimine dikkat etmeli?

– Gaz problemi ve şişkinlik sorunu çok yaşayanlar

– Reflü sorunu olanlar

– Laktozu sindiremeyen vücutlar (laktoz intoleransı) – Bunun için laktozsuz sütler de mevcut

– Protein alımı kısıtlanmış olanlar