Besinler ile İlgili Bilgiler

Kaynağı Keçiboynuzu Unu Nerelerde Kullanılır Faydaları Nelerdir

Bu yazımızda son günlerde sıkça duyduğunuz keçiboynuzu ununun kullanım alanları ve faydalarını anlatacağız. Tariflerde kullanacağınız keçiboynuzu unu hem şekerin gördüğü tatlandırıcı görevini hem de kakaonun gördüğü renklendirici görevini görecektir. Sayısız faydaları olan bir kaşık keçiboynuzu unu sadece 25 kaloridir. Özellikle kek tariflerinizde şeker ve kakao yerine kullanılabilir.

keçiboynuzu unu görsel

Keçi boynuzu, fosfor, kalsiyum ve E vitamini yönünden zengindir. Yüksek derecede mineral içerir. A, B grubu ve D vitaminlerini barındırır. Keçiboynuzunun içerdiği gallik asit insan sağlığı üzerinde sayısız faydaları olan bir maddedir. Solunum yolu, kansızlık, grip ve kemik erimesine iyi gelir.

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu tozu ya da keçiboynuzu unu keçiboynuzunun (Harnup) kurutma, öğütme ve kavurma işlemlerinin birbirini takip edecek şekilde işlenmesi sonucunda elde edilir. Ağacından toplanan bitki güzelce yıkanıp temizlendikten sonra ilk önce kurutulur. Bu kurumuş keçiboynuzu parçaları uygun yöntemlerle öğütülüp parçalanarak toz haline getirilir.

Keçiboynuzunun çekirdeklerinden ayrıldıktan sonra öğütülerek toz hale getirilmesiyle üretilen keçiboynuzu ununun sayısız faydaları vardır:

 • Astım, bronşit ve gribal enfeksiyonlara birebirdir.
 • İçerisinde önemli miktarda antioksidan özelliği vardır. Bu nedenle geniş bir yelpazede hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Kolesterole iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmıştır
 • Sindirim sistemine yardımcı olur mideyi kuvvetlendirir, mide hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Bağırsak enfeksiyonlarına karşı korur ve bağırsak kanserine yakalanmayı önler.
 • Vücuttaki hasarlı hücrelerin onarımını sağlar.
 • Alerjik hastalıklara karşı korur.
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır.
 • Kemik erimesi hastalıklarına karşı etkilidir. İçerisinde yüksek oranda kalsiyum bulundurur, böylelikle hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kemik gelişimini ve korunmasını destekler.
 • Erkeklerde sperm azlığına karşı oldukça etkilidir.
 • Sinir sistemini korur ve çocuklarda zeka geliştirici özelliği vardır. Beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

Keçiboynuzu Tozunun Kullanımı

Keçiboynuzlu ekmek

Keçiboynuzu tozu kullanımı yukarıda anlatıldığı gibi kakao ve şekerin kullanıldığı tariflerde kullanılabilir.

keçiboynuzlu kurabiye

Evlerinde ekmek yapma makinesi bulunanlar ekmeklerine keçiboynuzu unu ile birlikte ceviz ve tarçın ekleyerek ekmekleri şifa deposu haline getirebilir.

Keçiboynuzu tozu nasıl kullanılır sorusunun bir başka cevabı ise keçiboynuzu ile hazırlanan içecekler şeklindedir. Peki, keçiboynuzu tozu nasıl içilir? Keçiboynuzu tozu sıcak su veya süte karıştırılarak zevke göre vanilya, kahve gibi değişik aromalarla zenginleştirilerek tüketilebilir. Keçiboynuzu tozu ile hazırlanan bu karışımlar hem zevkle tüketeceğiniz lezzetli bir içecek hem de doğal şifa deposu olacaktır.

Bunun dışında kilo sorunu olmayan kişilerde bal veya pekmez ile karıştırılarak tüketilebilir.

Bebeklere hazırlanan mama ve muhallebilerde kesinlikle yer verilmesi gereken bir besindir.