Besinler ile İlgili Bilgiler Tüyolar

Patates Zayıflatıyor!

Bugüne dek patatesin hep kilo aldığı bilinirdi. Hatta diyet listelerinde yer almamasına özen gösterilirdi. Kanada’da bulunan McGill Üniversitesi’nin araştırmasına göre ise patates tüketiminin tam tersi bir etki yarattığı sonucuna ulaşıldı. Yapılan deneyde patates ile beslenen farelerin, beslenmeyenlere oranla daha az kilo aldığı gözlemlendi. Üniversiteye bağlı bir araştırma ekibinin yaptığı bir deneyde vücudun patatesten aldığı kalori miktarı, fareler üzerinde incelendi. Deneyde kalorisi zengin ürünlerle beslenen farelerin, normalde haftada 16 gram ağırlaştığı görülürken bu menüye patates ilave edilince ağırlaşma oranının haftada 7 grama indiği tespit edildi. Uzmanlar, patatesin obeziteyle bağlantılı olmadığını vurguladı.

Patates

Hazır böyle bir yazıyı yayımlamışken sizlere patatesin diğer faydalarından söz etmek istiyorum. Kabuğuyla haşlanmış 100 gr. patates, 93 kaloridir, kolesterol barındırmaz. Karbonhidrat, protein, yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, A vitamini, B grubu vitaminler, C vitamini içeren patates, meyve ve sebzelerde bulunan polifenol adlı maddeyi de bol miktarda içerir. Polifenol, hastalık ve kanser riskini azaltıyor, antioksidan özelliği sayesinde insan sağlığına yararlı birçok etkisi bulunur.

Tabiiki patatesi haşlayarak tüketmek kızartarak tüketmekten çok daha faydalı. Kızartılarak tüketilen patates hem daha fazla kalori içerir hem de tüm karbonhidrat bazlı besinlerin yağda kızartılması aşamasında oluşan akrilamid adlı bileşen, bu işlem esnasında da oluşur. Yüksek dozlarda akrilamidin bazı laboratuvar hayvanlarında kansere yol açtığı tespit edilmiştir. FDA, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer birçok resmi sağlık kurumu akrilamidin yiyeceklerdeki varlığının insanlarda bir sağlık tehlikesi oluşturup oluşturmadığına hala karar vermemiştir ve tüketicilere, akrilamidden kaçınmak amacıyla beslenme düzenlerini değiştirmesini önermemektedir. Bu konudaki çalışmalar halen devam etmektedir.

Yani size önerim elbette canınız çok istediğinde fazla kaçırmamak kaydıyla patates kızartmasını tüketmek isteyeceksiniz. Ama yine de nefsinize hakim olabiliyorsanız. Güzel bir patates salatası veya patates püresinden yapmış olduğunuz çeşitleri tüketmeniz daha makbule geçecektir.