Besinler ile İlgili Bilgiler Püf Noktalar

Kaşar, Dil ve Tost Peyniri Arasındaki Farklar

Market raflarında süt ürünlerinin bulunduğu bölümler artık tüketicilerin kolay karar vermesine imkan tanımayacak kadar çok marka ve çeşit içeriyor. Bu durumda tüketicilerin tek yapması gereken ürünlerin fiyat ve etiket bilgilerini inceleyerek benzer ürünler arasında doğru seçimi yapmalarıdır. Bugün “kaşar peyniri” “dil peyniri” ve “tost peyniri” etiketiyle satılan ürünler arasındaki farkı anlatmaya çalışacağız ki siz de bilinçli tercihler yapabilesiniz.

Gelişen üretim teknolojileri ürün çeşitliliğini hızla artırırken peynirler de sayıca artış gösteren ürün gruplarındandır. Son 10 yıldır karmaşa yaşanan ürünlerden birisi kaşar türü peynir çeşitleridir. Kaşar peynirinin tanımı Türk Gıda Kodeksinde belirtilmiştir.

Bu standarda göre taze kaşar peyniri; “pastörize sütün imalat tekniğine göre işlenmesi sonucu elde edilen taze olarak piyasaya arz edilen süt mamulü” olarak tanımlanmaktadır. Yani kaşar peynirinin hammaddesi süttür, peynir değil. 1 kg kaşar peyniri elde etmek için yaklaşık olarak 10 kg süt kullanılması gerekmektedir. Protein, kalsiyum açısından zengin bir gıdadır. Eğer kaşar bir kaç ay bekletilirse eski kaşar, kısa süre içinde tüketime sunulursa taze kaşar olarak adlandırılır. Eski kaşarda su içeriği daha az olduğu için protein açısından daha zengindir. Aynı zamanda uzun süre depolanma sonucu oluşan aroma ve tat verici bileşikleri daha fazla içerir ve fiyat olarak eski kaşar doğal olarak daha pahalıdır.

kasar-peyniri
Kaşar Peyniri tamamen sütten üretilen peynir çeşididir.

Dil peynirinin yapımı kaşar peynirininkine benzer. Taze sütün önce süzdürülüp, mayalanıp pıhtılaşmasından sonra bu pıhtılar küçük parçalara ayrılır ve teleme denen suyundan ayrılan kısım tekrar iyice süzdürülür. Ardından temiz suda kaynatılır. Kaşar peynirine göre dil peyniri daha yumuşaktır çünkü haşlanırken içine tuz atılmaz. Ve sonra 8-10 santim uzunluğunda kalıplara konur ve kesilip, hazırlanır. Güzel yapılmış bir dil peynirini böldüğünüzde tel tel açılıverir ve ağzınızı dolduracak bir süt tadı olur. Taze tüketilmesi makbul olmakla beraber uzun süre geçtikten sonra bile sanki dün yapılmış hissini çok güzel korur. Eriyebilirliği kaşara göre nispeten daha iyidir.

dil-peyniri
Dil peyniri bir çeşit kaşar peyniridir. Farkı tuzsuz olması ve daha iyi erimesidir.

Tost peyniri adı altında satılan ürünler aslında bir tür eritme peyniri çeşididir.  Eritme peynirleri üretiminde hammadde olarak yeni üretilmiş taze peynirlerin yanında önceden üretilmiş kalite bozuklukları nedeniyle satışa sunulamamış veya iade olmuş peynir çeşitleri (kaşar peyniri, beyaz peynir, lor, krema vs.) kullanılabilmektedir. Eritme kazanlarında eritme tuzları olarak adlandırılan fosfat ve sitrat tuzları ilavesi ile üretilen bu peynirler fiziksel olarak taze kaşar peynirlerine inanılmaz derecede benzemektedir. Bazı firmalar fosfat tuzlarıyla beraber bitkisel yağlar hatta soya proteinini bile ilave etmektedirler. Yani üretim hatası olan, piyasadan dönen veya piyasadan çok uygun fiyata toplanan başkaca hiçbir şekilde değerlendirme imkanı bulunmayan peynir çeşitleri bu tür üretimde belirli bir oranda kullanılabilmektedir. Bu durum da herkesin tahmin edebileceği gibi büyük bir mali avantaj sağlamaktadır. Kaşar peynir için ortalama 10 kg süt kullanılırken tost peyniri için ortalama 6 kg yeterli olmaktadır.

dilimli-kasar
Tost peyniri veya dilimli kaşar olarak satılan peynir eritme peyniri çeşididir. Ve yalnızca taze sütten imal edilmez.

Sonuç olarak hangi gıdayı alacaksak alalım ambalajda yazanları iyi değerlendirip arkasını çevirip içindekiler kısmına bakalım. Tost peynirinin içeriğinde kullanılan maddeler eritme tuzu veya emülsifiye edici tuz olarak belirtilmektedir.